Németek és németalföldiek a Kárpát-medencében – Hungarikumokkal a világ körül 8/1.
A nyolcadik évad első epizódjában négy külföldi származású személyt mutatnak be, akik a Kárpát-medencében leltek otthonra.
A karmester szerint „a mai rendszer ugyanakkor Trianon vívmányainak köszönheti ideológiáját, az ő központilag vezényelt gyászuk hazug”.
Hazug a kormány központilag vezényelt gyásza Trianonról – mondta a HVG-nek a karmester. Fischer Ádám egy osztrák lapnak nemrég azt mondta: „a magyar kormány hálát adhat Trianonért”. Fischer kérdésre válaszolva kifejtette, hogy ha Budapesten lenne június 4-én, nem zavarná meg a gyászpercet. „Ha valaki gyászolni akar, gyászolhasson” – mondta hozzátéve, hogy szerinte „a mai rendszer ugyanakkor Trianon vívmányainak köszönheti ideológiáját, az ő központilag vezényelt gyászuk hazug.”
Az interjúban később arról beszél, hogy megérti, hogy az emberek ragaszkodnak bizonyos legendákhoz, amelyek elviselhetővé teszik a hétköznapokat, de úgy érzi, szólnia kell: „a trianoni emlékezet önbecsapás”. Úgy fogalmazott, hogy „egy hazugságban él az ország, és vakká vált arra, amikor magukat kereszténynek mondó politikusok a tanítást meghazudtolva menekülteket éheztetnek”.
(Nyitókép: Fischer Ádám Kossuth-díjas karmester vezényletével az Európai Unió hivatalos himnuszát, Beethoven Örömódáját énekelve tiltakoznak civilek 2014. június 21-én este a fővárosi Szabadság téren a német megszállás áldozatainak emlékére tervezett emlékmű ellen.)